2013

View the full list of winners and nominees for the Maritime Media Awards in 2013

Maritime Media Awards 2013

Institute of Directors
Wednesday, 13 November 2013

Desmond Wettern Media Award

WINNER

David Glenn, Editor, Yachting World

NOMINEES

Iain Ballantyne, Editor, Warships IFR
Admiral Sir Jeremy Blackham, Editor, The Naval Review
Commander Sue Eagles QVRM RD RNR, Campaign Director, Fly Navy Heritage Trust
Kieran Flatt, Editor, Yachting Monthly
Philip Hoare, The Moby Dick Big Read, part of the first Plymouth Book Festival, September 2012
Andrew Linington, Editor, The Nautilus Telegraph
Sam Llewellyn, Editor, The Marine Quarterly
John Roberts, Editor, Scuttlebutt Magazine of the National Museum of the Royal Navy (Portsmouth), HMS Victory and Friends
Howard Wheeldon, Consultant, Wheeldon Strategic Advisory

Mountbatten Maritime Award

WINNER

Rose George – Deep Sea and Foreign Going: Inside Shipping, the Invisible Industry that Brings You 90% of Everything (Portobello Books/Granta)

NOMINEES

Patrick Semple – Curious Cargo (Code Green Publishing)
Sam Willis – In the Hour of Victory: The Royal Navy in the Age of Nelson (Atlantic Books)
Lucy Wood – Diving Belles (Bloomsbury Publishing)
Luke Powell – Working Sail, A Life in Wooden Boats (The Dovecote Press)
Nils Schwerdtner – Germany Luxury Ocean Liners (Amberley Publishing)
Christopher Unsworth – The British Herring Industry (Amberley Publishing)
J Kent Layton – Edwardian Super Liners (Amberley Publishing)
Ian Collard – Mersey Ferries Through Time (Amberley Publishing)
Philip Hoare – The Sea Inside (Fourth Estate)
Robert Hutchinson – The Spanish Armada (Weidenfeld & Nicolson/Orion)
Julian Stockwin – Betrayal (13th novel in the Captain Kydd series) (Hodder & Stoughton)
Mark Keating – Cross of Fire (a Pirate Devlin novel) (Hodder & Stoughton)
Ben Crawshaw – Catalan Castaway: A Sail-and-Oar Story (Lodestar Books)
Brian Lavery – All Hands: The Lower Deck of the Royal Navy since 1939 (3rd Vol) (Conway/Anova)
Hugh Bicheno – Elizabeth’s Sea Dogs (Conway/Anova)
Philip Parker – The Great Trade Routes: A History of Cargoes and Commerce over Land and Sea (Conway/Anova)
Paul Watkins – Midget Submarine Commander: The Life of Godfrey Place VC (Pen and Sword Books)
A G F Ditcham – A Home on the Rolling Main: A Naval Memoir 1940-1946 (Seaforth Publishing)
Tom Cunliffe – Pilot Cutters Under Sail (Seaforth Publishing)
Prof Christopher Bell – Churchill and Sea Power (Oxford University Press)
Capt Peter Hore RN – Wingfield at War (Whittles Publishing)
Niall Smillie – Global Marine Trends 2030 (0427 Design)
Nic Compton – Why Sailors Can’t Swim (Adlard Coles/Bloomsbury)
Sandra Clayton – A Thousand Miles from Anywhere (Adlard Coles/Bloomsbury)
Doina Cornell – Child of the Sea (Adlard Coles/Bloomsbury)
Barry Pickthall – Eileen Ramsay (Adlard Coles/Bloomsbury)
Ben Wilson – Empire of the Deep: The Rise and Fall of the British Navy (Orion/Weidenfeld & Nicolson)
Captain Peter Hore – Dreadnought to Daring: 100 Years of Comment, Controversy and Debate in The Naval Review (Seaforth Publishing)
David Gregory – The Lion and the Eagle: Anglo-German Naval Confrontation in the Imperial Era 1815-1919 (Writersworld)
Michael Lloyd – Cruise Ship (Witherby Publishing Group)
Jonathan Coad – Support for the Fleet – Architecture and Engineering of the Royal Navy’s Bases 1700 – 1914 (English Heritage)
Stephen Taylor – Commander: The Life and Exploits of Britain’s Greatest Frigate Captain (Faber & Faber)
Stuart Prebble – Secrets of the Conqueror: The Untold Story of Britain’s Most Famous Submarine (Faber & Faber)
Sophia Kingshill and Jennifer Westwood – The Fabled Coast: Legends and Traditions from around the Shores of Britain and Ireland (Random House Books)
Iain Ballantyne – Hunter Killers: The Dramatic Untold Story of the Royal Navy’s Most Secret Service (Orion/Weidenfeld & Nicolson)

Donald Gosling Award

WINNER

Will Anderson and Hugh Fearnley-Whittingstall
Hugh’s Fish Fight
Keo Films (Channel 4)

NOMINEES

Chris Mitchell
Engineering Giants: Ferry Strip-down
Lion TV Scotland (BBC2)

Gwyn Williams
Arctic Icebreakers
Windfall Films (Five)

Kevin Jarvis
Toughest Place to be a… Ferryman
BBC Productions (BBC2)

Katherine Churcher
Dispatches – Cruises Undercover
ITN Productions (Channel 4)

Andrew Thompson
Operation Iceberg
BBC Scotland (BBC2)

Gwyn Williams
Building the Panama Canal
Windfall Films (Five)

Adam Keelan
Sea City
BBC South Productions (BBC2)

Eoin O’Shea
The Sea King: Britain’s Flying Past
Archie Productions (BBC2)

Tobias Lindholm
A Hijacking
Arrow Films (Cinema Release: 10/05/13)

Aidan Mulcahy
Dark Secrets of the Lusitania
M3 TV Productions (National Geographic)

Penny Woolcock
Storyville – From the Sea to the Land Beyond
Curtis Brown (BBC4)

Mark Radice
How the Bismarck sank HMS Hood
Darlow Smithson (Channel 4)

Steve Evanson
Coast
BBC Birmingham (BBC2)

Rupert Edwards
Nelson’s Caribbean Hell-hole
BBC Wales (BBC4)

Glenn Barton
The Battle of the Atlantic – Remembered
BBC Events Production (BBC1)

Peter Trollope
The Battle of the Atlantic
BBC North West (BBC1)

Rory Dalziel
Harbour Lives
ITV Studios (ITV)

Karine Langlois
Women at the Helm
International Maritime Organization (IMO) (Launched: April 2013, International Conference in Republic of Korea)

Maritime Fellowship Award

WINNER

Andrew Linington – Editor, Nautilus Telegraph

Desmond Wettern Fleet Award

WINNER

Type-23 frigate HMS Monmouth