Awards Nominations

The Awards Committee very much welcomes the part played by the public in bringing attention to deserving work across the range of media the Awards represent

Full List of Nominations

Published: 13 September 2017
Last updated: 22 September 2017

DESMOND WETTERN MEDIA AWARD
for Best Journalistic Contribution

Iain Ballantyne
Editor, Warships IFR

Steve Bush
Editor, Warship World

Richard Clayton
Chief Correspondent, Lloyd's List

Marcus Connaughton
Editor, RTE Radio 1 Seascapes

Paul Gunton
Executive Editor, Riviera Maritime Media

Steve Humphrey
Reporter, BBC South Today

Miranda Johnson
South-East Asia Correspondent, The Economist

Sam Llewellyn
Editor, The Marine Quarterly

Paul Ridgway
UK Correspondent, Seagull

MOUNTBATTEN MARITIME AWARD
for Best Literary Contribution

Jonathan Anderson and Edwin Low – Voyages (Lucky Panda Press/Anderson & Low)
Günter Bäbler
– Guide to the Crew of Titanic: The Structure of Working Aboard the Legendary Liner (The History Press)
Peter Baseby and Roger Porteous – They Joined the Navy… and Saw the World (Blaisdon Publishing)
Janette Benaddi, Helen Butters, Niki Doeg and Frances Davies – Four Mums in a Boat (Harper Collins)
Andrew Boyd – The Royal Navy in Eastern Waters: Linchpin of Victory (Seaforth Publishing)
Reginald Cogswell – Exeter: A Cruiser of the Medium Size (Navy Books)
Nic Compton – The Shipping Forecast (BBC Books/Penguin)
Nic Compton – Notable Boats: Forty remarkable craft, forty great adventures (Ivy Press)
Steve R Dunn – Securing the Narrow Sea: The Dover Patrol 1914-1918 (Seaforth Publishing)
Adrian Flanagan – The Cape Horners’ Club (Adlard Coles)
Nicholas Gray – Last Voyages (Fernhurst Books)
Philip Hoare – RisingTideFallingStar (4th Estate)
Peter Hore (Editor) – The Trafalgar Chronicle: New Series 1: Dedicated to Naval History in the Nelson Era (Seaforth Publishing)
James Irvine, Brian Budge, Jude Callister, Kevin Heath, Andrew Hollinrake, Issy Grieve, Keith Johnson, Neil Kermode, Michael Lowrey, Tom Muir, Emily Turton and Ben Wade  – HMS Hampshire: A Century of Myths and Mysteries Unravelled (The Orkney Heritage Society)
Timothy Jeffery – Sail: A Tribute to the World’s Greatest Races, Sailors and their Boats (Aurum Press)
Larry Jeram-Croft – The Royal Navy Lynx: An Operational History (Pen and Sword Aviation)
James Kendra and Tricia Wachtendorf – American Dunkirk: The Waterborne Evacuation of Manhattan on 9/11 (Temple University Press, USA)
Paul Kennedy – The Rise and Fall of British Naval Mastery (Penguin)
Emma Jane Kirby – The Optician of Lampedusa (Penguin)
Robin Knight – Pangbourne College: Spirit in Changing Times (Third Millennium Publishing)
Joshua Levine – Dunkirk: The History Behind the Major Motion Picture (Collins)
Andrew P B Lound – RMS Titanic: Made in the Midlands (The History Press)
Peter Lyon – Merchant Seafaring Through World War I (Book Guild)
John McAleer – Britain’s Maritime Empire: Southern Africa, the South Atlantic and the Indian Ocean, 1763-1820 (Cambridge University Press)
Christopher Martin – The UK as a Medium Maritime Power in the 21st Century (Palgrave Macmillan)
Charlotte Mathieson (Editor) – Sea Narratives: Cultural Responses to the Sea, 1600 – Present (Palgrave Macmillan)
Jane Maufe – The Frozen Frontier: Polar Bound through the Northwest Passage (Adlard Coles)
Robert E Mullins – The Transformation of British and American Naval Policy in the Pre-Dreadnought Era: Ideas, Culture and Strategy (Palgrave Macmillan)
Glen O’Hara – Politics of Water in Post-War Britain (Palgrave Macmillan)
Captain V S Parani – Golden Stripes: Leadership on the High Seas (Whittles Publishing)
Barry Pickthall – A History of Sailing in 100 Objects (Adlard Coles)
Alistair Roach – The Life and Ship Models of Norman Ough (Seaforth Publishing)
P G Rogers – The Dutch in the Medway (Seaforth Publishing)
Jan Rüger – Heligoland: Britain, Germany and the Struggle for the North Sea (Oxford University Press)
Ian Stephen – Waypoints: Seascapes and Stories of Scotland’s West Coast (Adlard Coles)
James Taylor – Dazzle: Disguise and Disruption in War and Art (Pool of London)
Garth Walpole – Relics of the Franklin Expedition: Discovering Artefacts from the Doomed Arctic Voyage of 1845 (McFarland & Co Inc)
Sam Warwick and Mike Roussel – Shipwrecks of the P & O Line (The History Press)
Conrad Waters (Editor) – Navies in the 21st Century (Seaforth Publishing)
A N Wilson – Resolution: A Novel of the boy who sailed with Captain Cook (Atlantic Books)
Evan Wilson – A Social History of British Naval Officers, 1775-1815 (Boydell Press)
Stephanie Zarach – Trading History - The Baltic Exchange since the 18th Century (The Baltic Exchange)

DONALD GOSLING AWARD
for Best Television or Film Contribution

Renny Bartlett
Britannic: Titanic’s Tragic Twin
360 Production (BBC Two)

Nicola Bathurst
The Cruise: Sailing the Mediterranean
Wild Pictures (ITV)

Peter Berg
Deepwater Horizon
Lionsgate International (DVD, Blu-ray and On-demand)

Sam Berrigan Taplin
Titanic: the New Evidence
Blink Films (Channel 4)

Julian Carey
Warship
Renegade Pictures (Channel 4)

Philip Coles
Britain’s Lost Waterlands: Escape to Swallows and Amazons Country
Tin Can Island (BBC Four)

Jon Cowen
Cruising with Jane McDonald
Elephant House Studios (Channel 5)

Martin Gorst
Building the World’s Most Luxurious Cruise Ship
Windfall Films (Channel 5)

Alan Handel
Pearl Harbour – The Truth
Handel Productions (Channel 4)

Steven Handley
Mutiny
Windfall Films (Channel 4)

Ian Herring
WW2: Hell Under the Sea
Parallax Productions (National Geographic)

Jeremy Konner
A Plastic Tide
Sky News (Sky Atlantic)

Donovan Marsh
Hunter Killer
Eagle Films (DVD, Blu-ray and On-demand)

Karen McCairley
Mighty Ships
Bell Media, Canada (Quest)

Alex McCall
The Epic Voyage of the Jubilee Hope
Glasgow Films (STV)

Colin Murray
A Very British Deterrent
BBC Scotland (BBC Two)

Mario van Peebles
USS Indianapolis: Men Of Courage
Lionsgate International (DVD, Blu-ray and On-demand)

Peter Oxley
World’s Biggest Shipbuilders
Windfall Films (Quest)

Matthew Pinder
The Queen Mary – Greatest Ocean Liner
STV Productions (BBC Four/BBC Scotland)

Justin Sihera and Alexis Andrews
Vanishing Sail
Indian Creek Films (Hebrides Film Festival)

Luned Tonderai
Saving Lives at Sea
Blast! Films (BBC One)

Eve White
Sailors, Ships and Stevedores: The Story of Britain’s Docks
BBC Studios (BBC Four)

THE FIRST SEA LORD’S DIGITAL MEDIA AWARD
for Best Use of Digital and Social Media

Active Corporation
www.activecaptain.com

Alert!
www.he-alert.org

Association of Inshore Fisheries and Conservation Authorities
www.association-ifca.org.uk

British Antarctic Survey
www.bas.ac.uk

Exact Earth Europe
www.exactearth.com

Jobs in Maritime
www.jobsinmaritime.com

Port of Dover
www.doverport.co.uk

Sailors for the Sea
www.sailorsforthesea.org

South Shields Marine School
www.primary-stem.co.uk

World Cruising Club
www.noonsite.com

Terms and conditions

The Maritime Foundation reserves the right to reassign nominations to a category it believes is most suited to the information provided in the nomination.

The Judges' decision is final and no communication will be entered into regarding any decisions made.

Photographs of the winners will be published on the Maritime Foundation website. The winners of the Maritime Media Awards will be announced at the Institute of Directors on Wednesday, 8th November 2017.